Procedura recenzowania artykułów naukowych publikowanych w „Didaskaliach. Gazecie Teatralnej”
CZĘŚĆ I: OBOWIĄZKI ZESPOŁU REDAKTORSKIEGO „DIDASKALIÓW”
-
Artykuły naukowe przekazywane redaktorom wymagają wstępnej oceny dokonywanej przez redaktorów (tj. członków zespołu redaktorskiego Didaskaliów), specjalizujących się w problematyce poruszonej w artykule. Po dokonaniu wstępnej oceny, artykuły mogą zostać zatwierdzone do oceny, odrzucone lub odesłane do autora z sugestiami dotyczącymi niezbędnych poprawek lub uzupełnień.
-
Redakcja Didaskaliów wybiera po dwóch recenzentów (spoza jednostki, w tym zagranicznej, w której zatrudniony jest autor) dla każdego tekstu naukowego.
-
Recenzenci wybierani są w oparciu o tematykę danego artykułu. Są to specjaliści w dziedzinie, której dotyczy tekst.
-
Autor lub autorzy publikacji i recenzenci nie mogą znać swoich tożsamości (double-blind review process).
-
Przed przekazaniem tekstu do recenzji redakcja przedstawia recenzentowi przedmiot artykułu, a po uzyskaniu zgody na recenzję podpisuje z recenzentem umowę w celu ustalenia wysokiego standardu rzetelności i skrupulatności oraz terminu składania recenzji.
-
Redakcja nie wywiera presji na recenzenta, nie próbuje wpływać na jego ocenę tekstu naukowego ani podczas podpisywania umowy, ani podczas edycji recenzji.
-
Po zebraniu wszystkich recenzji tekstu naukowego, redakcja podejmuje decyzję o przyjęciu tekstu do druku na podstawie złożonych opinii.
-
Jeżeli autor recenzowanego tekstu naukowego jest powiązany z redakcją, nie może brać udziału w wyborze recenzentów i decydowaniu nad dopuszczeniem tekstu do publikacji.
-
Jeżeli różnorodność opinii prezentowanych w recenzjach uniemożliwia komisji podjęcie decyzji lub jeżeli tekst ma charakter interdyscyplinarny i budzi kontrowersje wśród grupy specjalistów, komisja może wezwać dodatkowego recenzenta.
-
Recenzent ma prawo zaproponować wprowadzenie określonych poprawek do tekstu. W takim przypadku redakcja poprosi autora o ich wprowadzenie. Poprawiony tekst może zostać ponownie przesłany do tego samego recenzenta.
-
Po zakończeniu procesu recenzowania, autor tekstu i inni recenzenci mogą wystąpić z prośbą o zapoznanie się z recenzjami.
-
Autor recenzji jest uprawniony do przedstawienia swojego nazwiska wyłącznie organowi decyzyjnemu.
-
Raz w roku, w ostatnim numerze danego sezonu teatralnego, redaktorzy przedstawiają publiczności listę recenzentów współpracujących z Didaskaliami.
CZĘŚĆ II: OBOWIĄZKI RECENZENTÓW I RECENZENTEK
-
Specjalista, który otrzyma propozycję przygotowania recenzji, jest zobowiązany do starannej oceny swoich kompetencji i praktycznych zdolności do napisania recenzji w wyznaczonym terminie, a w razie wątpliwości do odrzucenia oferty.
-
Recenzenci decydują się na dopuszczenie tekstu do druku, biorąc pod uwagę na przykład innowacyjne podejście do tematu, najnowszą literaturę na ten temat czy odpowiedniość zastosowanej metodologii oraz powinni też wyciągnąć wnioski na temat postępu podjętych badań. Do obowiązków recenzenta należy ocena samodzielności ocenianej pracy, ze zwróceniem uwagi na to, czy pożycza ona (bez referencji), czy też plagiatyzuje inne prace.
-
Każda recenzja powinna być sporządzona w formie pisemnej oraz powinna kończyć się jednoznaczną oceną, czy artykuł powinien zostać przyjęty czy odrzucony do publikacji. Recenzent ma jednak prawo do warunkowo pozytywnej oceny lub nalegania na wprowadzenie odpowiednich poprawek do pracy. W takim przypadku ma on prawo do weryfikacji ocenianej pracy po wprowadzeniu poprawek.
-
Recenzja powinna być przygotowana z zachowaniem odpowiedniego terminu i przeprowadzona dyskretnie, bez konsultacji z innymi recenzentami lub dzielenia się z nimi informacjami dotyczącymi opinii lub zamiarów recenzenta.